Jak nabrousit vrták do kovu?
1. Prvně je třeba si říci, že životnost vrtáků se zvětšuje správným použitím, do jakého materiálu vrtáte, s jakým strojem za dodržení řezných podmínek a zda používáte řezné oleje nebo pasty. To si řekneme v jiných článcích.
2. Tak jako každá věc může být nabroušení vrtáku pro někoho jednoduché a pro někoho složité. V tomto článku se budeme zabývat broušením, chcete-li ostřením vrtáku do kovu.
3. Brousit se dá na kotoučové brusce v ruce, což je práce pro zkušené brusiče, pomocí přípravku nebo speciální brusky na vrtáky. Broušení lze v případě nouze nebo z pohledu domácí dílny provést i na úhlové brusce. Nejlepší řešení je poslat tupé vrtáky k nám do výrobního závodu, kde vám je přeostříme na profesionálních strojích zkušenými brusiči. Kontaktujte obchodní zástupce, navštivte naše prodejny, nebo nám napište.
4. Doporučujeme při přeostření vrtáku dodržovat a kopírovat původní geometrii.
5. Vrtáky do kovu mají několik základních typů hlavního ostří, respektive odlehčení středu vrtáku, kde je nulová řezná rychlost a v tomto místě se stává vrták tvářecím, nikoli řezným nástrojem. Základním typem je podbroušená kuželová plocha, obvykle pod úhlem 118° bez odlehčení. Jako další je křížový podbrus C, obvykle pod úhlem 130°. Nejlepší je naše unikátní patentovaná geometrie s proměnou a v přední části konstantní tloušťkou jádra CZ002 s úhlem špice 118° a CZ004 s úhlem špice 118°.
6. Většina vrtáků má geometrii, která neumožňuje stejné přeostření vrtáku tak, jak jste ho zakoupili, a to z důvodu jádra vrtáku, které se od špičky ke stopce rozšiřuje, a to z důvodu tuhosti vrtáku. Každým opakovaným přebroušením vrtáku se zvětšuje jádro a s ním se i mění geometrie vrtáku. Jsou vrtáky, které mají v první části konstantní jádro (v délce jádra 3-5D), jedná se především o unikátní vrtáky CZ002 a CZ004 z dílny továrny NÁSTROJE CZ, kde jsme předpokládali, že vrtáky budete chtít opakovaně přebrousit. Geometrie vrtáků CZ002 a CZ004 je navržena tak, aby se daly snadno přebrousit, je to jednodušší než u jiných typů vrtáků.
7. Při broušení vrtáku se rozšiřuje příčné ostří. Následně je nutné podbrousit úhel hřbetu, který se liší dle materiálu, na který chcete vrták nabrousit. Úhel hřbetu u tvrdého materiálu bývá v rozmezí 6-9°, u střední tvrdosti 9-12° a u měkkého materiálu 12-18°. Při ostření vrtáku nezapomínejte kontrolovat, zda je délka hlavního ostří souměrná. Neméně důležitý je i úhel špice, kde u vrtáků na tvrdé materiály, jako je například nerez, je úhel špice 130°, kdežto u měkčích materiálů je 118°.
8. Největší problém vzniká u odlehčení středu vrtáku, kde je nízká až nulová řezná rychlost a jak jsme již zmínili ve středu vrtáku dochází k odtlačování materiálu, tedy k tváření. Čím je silnější - tlustší jádro u špice vrtáku, tím je nutnější odlehčení vrtáku některým z podbrusů, ketré známe. Nejpoužívanější podbrusy jsou C a A. Problém je v přesnosti tohoto podbrusu, který ovlivní kvalitu vrtaných otvorů a délku životnosti vrtáku. V ruce vybrousit tento podbrus je práce pro opravdu zkušené brusiče. Pro tuto činnost doporučujeme brusky na vrtáky BV13 nebo BV26, které jsou určeny především pro malé a střední provozy.
9. Nezapomeňte, že pokud má vrták poškozenou fazetu, nikdy vám již nebude kvalitně vrtat i při přeostření hlavního ostří.
10. Stejně tak i poškozená stopka vrtáku, například protočením ve sklíčidle, ovlivňuje funkci nástroje a není dobré takový nástroj používat. Pro ruční vrtání doporučujeme stopku opatřenou třemi ploškami zabraňující protočení ve sklíčidle.
Další články:
Testy vrtáků s novou geometrií
Vrták CZ005 - Nový člen rodiny