NÁSTROJE CZ, s.r.o. (https://www.nastrojecz.cz/)

Jak vybrat správný ruční závitník?

Základní informace k výběru ručního závitníku

Závitníky jsou důležitý nástroj pro obrábění a používají se při tvorbě vnitřních závitů ve válcových otvorech. Nejprve si musíme určit, s jakým typem závitníku chceme pracovat. Existuje několik rozdělení a my si je nyní představíme.



Ruční závitníky většinou užívají domácí kutilové a amatérští řemeslníci. Upínají se do vratidla, nebo do vhodného klíče.

Závitníky se prodávají v sadách po dvou nebo po třech kusech. První, předřezový závitník označený jedním proužkem, slouží k předřezání závitů. Druhý závitník, středový, má dva proužky a je navržen tak, aby utáhl závity, které byly předřezány předřezovým závitníkem. Třetímu závitníku, který už nemá označení, říkáme dořezávací, a ten je použit k finálnímu čištění a vytvoření dokonalého závitu.

Shrnutí:

> Předřezový závitník (jeden pruh)

> Středový závitník (dva pruhy) 
> Dořezávací závitník

ROZDĚLENÍ PODLE MATERIÁLU
Většinou jsou vyrobeny z vysoce kvalitní oceli, ale ne všechny oceli jsou stejné. Nejprve musíme zvážit tvrdost a odolnost materiálu, který budeme závitovat. Kdo má v plánu řezat pár závitů, nebo řezat do měkčího materiálu, jako jsou například konstrukční oceli, měď, hliník a jejich slitiny, tak mu postačí závitník z nástrojové oceli, označení NO. Kdo však chce udělat závitů více, či řezat do tvrdších materiálů, musí si zvolit závitník z rychlořezné oceli, označení HSS. Pro ještě tvrdší materiály, jako je například nerez, je nejvhodnější závitník s označením HSSE nebo HSSCo5, který je vyroben z vysoce výkonné rychlořezné oceli, obohacené kobaltem.

Shrnutí: 

> NO - nástrojová ocel

> HSS - rychlořezná ocel
> HSSE - vysoce výkonná rychlořezná ocel

ROZDĚLENÍ PODLE TYPU ZÁVITU
K dispozici jsou závitníky pro celou řadu profilů závitu. Musíme vědět, jaký typ profilu má závit a který chceme vyrobit. Nejběžněji se však používá metrický závit s označením M a metrický závit s jemným stoupáním, označen Mf. Dále tu máme speciální závitníky s trubkovým závitem, označení G, které jsou určeny k vytváření závitu na koncích trubek a závitníky s Whitworth závitem, označení W. Také si můžeme vybrat závitník s unifikovaným hrubým závitem (UNC), nebo závitník s unifikovaným jemným závitem (UNF).

Shrnutí:
> M - metrický závit
> Mf - metrický jemný závit
> G - trubkový závit
> W - Whitworthův závit
> UNC - unifikovaný hrubý závit
> UNF - unifikovaný jemný závit

ROZDĚLENÍ PODLE VELIKOSTI
Velikosti závitníků se stanovují podle průměru otvoru, do kterého se závit řeže, a podle počtu závitů na palec. Je potřeba brát na vědomí, že velikosti závitníků jsou založeny na měrných jednotkách, takže se mohou lišit podle země, ve které pracujeme.

POUŽITÍ ZÁVITNÍKU
Jakmile vybereme ten správný závitník, musíme vědět, jak s ním zacházet. Závit by měl být řezán pomalu a metodicky, aby se předešlo přetížení a poškození závitníku. Neobejde se to ani bez pravidelného čištění, kde je potřeba odstranit přebytečné kovy a špony, které mohou blokovat řezání závitu. Dále pro dlouhou životnost a správnou funkci je nutné při tvorbě závitu používat vhodné mazivo. Když se bude vše náležitě dodržovat, stoprocentně se dostaví i perfektní výsledky.

Tento návod slouží pouze jako orientační pomůcka a nemusí přesně odpovídat všem situacím nebo specifickým podmínkám, které mohou nastat. Doporučuje se přizpůsobit postup aktuálním okolnostem a v případě potřeby konzultovat s obchodním zástupcem. 

    

Další články:
Jak nabrousit vrták
Testy vrtáků s novou geometrií
Brusný a řezný kotouč: Klíčový nástroj pro efektivní opracování materiálů